Imerland Contemporary White Wash Finish 4-Piece Bedroom Set-Queen Bed, Gown er, Mirror, Nightstand Description: Imerland Contemporary White Wash Finish 4-Piece Bedroom Set-Queen Bed The industrial chic style of the Imerland Contemporary White Wash Finish Bedroom Set recreates your bedroom with contemporary cool. De
| Category: | Bedroom Sets |
| Is An Over Dimensions Item: | True |
| Is This Item Tailoredized: | No |
| Place of Origin: | Malaysia |
| Lithium Battery Contained: | No |
| Assembled Length: | Not Applicable(in) |
| Assembled Width: | Not Applicable(in) |
| Assembled Height: | Not Applicable(in) |
| Assembled Weight: | Not Applicable(lb) |
| Package Weight: | 427(lb) |
| Package Length: | 48(in) |
| Package Width: | 40(in) |
| Package Height: | 60(in) |
| B132Q-HF: | 66.12 ” x 32.6 “x 7.68 ” weight 99 lbs |
| B132KQ-RL: | 84.5″ x 6.5″ x 3.25″ weight 24 lbs |
| Gown er: | 63.25″W x 16.75″d x 41.6″h weight 167.55 lbs |
| Mirror: | 43.6″W x 1.3″d x 38″h weight 40.8 lbs |
| Nightstand: | 30″W x 18.25″d x 26.13″h weight 59.52 lbs |
| Box Spring Requirements: | Box Spring Required |
| Bed Dimensions : | Queen |
| Main Hue : | Walnut Brown |
| Bed Frame Material: | Wood |
| Wood Tone: | Light Brown |
| Number of Pieces: | 4 Piece Set |
| Use Case: | Bedroom |
| Pieces Incorporated: | Bed Incorporated,Gown er Incorporated,Mirror Incorporated,Nightstand Incorporated |
| Product Style: | Contemporary,Modern |
| Wood Type: | Rubberwood |
| Bed features: | Distressed Finish |
| Main Material: | Wood |






Reviews
There are no reviews yet.