Imerland Contemporary White Wash Finish Bedroom Set with Queen Sleigh Bed, Dresser, Mirror, Nightstand Specification: Contemporary White Wash Finish Bedroom Set with Queen Sleigh Bed, Dresser, Mirror, Nightstand The shabby-chic style of the Imerland Contemporary White Wash Finish Bedroom Set remakes your bedroom wi
| Category: | Bedroom Sets |
| Is An Over Dimensions Item: | True |
| Is This Item Customized: | No |
| Place of Origin: | Malaysia |
| Lithium Battery Contained: | No |
| Assembled Length: | Not Applicable(in) |
| Assembled Width: | Not Applicable(in) |
| Assembled Height: | Not Applicable(in) |
| Assembled Mass: | Not Applicable(lb) |
| Parcel Mass: | 428.42(lb) |
| Parcel Length: | 48(in) |
| Parcel Width: | 40(in) |
| Parcel Height: | 81(in) |
| B132SQ-HF: | 90.5 ” 64.38″ 53.87″ weight 114.64 lbs |
| B132SKQ-RL: | 81.12″ x 6.63″ x 4″ weight 24.25 lbs |
| Dresser: | 63.25″W x 16.75″d x 41.6″h weight 167.55 lbs |
| Mirror: | 43.6″W x 1.3″d x 38″h weight 40.8 lbs |
| Nightstand: | 30″W x 18.25″d x 26.13″h weight 59.52 lbs |
| Box Spring Requirements: | Box Spring Required |
| Bed Dimensions: | Queen |
| Main Hue: | Walnut Brown |
| Bed Frame Fabric: | Timber |
| Timber Tone: | Light Brown |
| Number of Pieces: | 4 Piece Set |
| Use Case: | Bedroom |
| Pieces Included: | Bed Included,Dresser Included,Mirror Included,Nightstand Included |
| Product Style: | Contemporary,Modern |
| Timber Type: | Elastomerwood |
| Bed features: | Distressed Finish |
| Main Fabric: | Timber |






Reviews
There are no reviews yet.