Imerland Contemporary White Wash Finish Bedroom Set with King Sleigh Bed, Gown er, Mirror, Two Nightstands Description: Contemporary White Wash Finish Bedroom Set with King Sleigh Bed, Gown er, Mirror, 2 Nightstands The shabby-chic style of the Imerland Contemporary White Wash Finish Bedroom Set recreates your bedr
| Category: | Bedroom Sets |
| Is An Over Dimensions Item: | True |
| Is This Item Tailoredized: | No |
| Place of Origin: | Malaysia |
| Lithium Battery Contained: | No |
| Assembled Length: | Not Applicable(in) |
| Assembled Width: | Not Applicable(in) |
| Assembled Height: | Not Applicable(in) |
| Assembled Weight: | Not Applicable(lb) |
| Package Weight: | 525.42(lb) |
| Package Length: | 48(in) |
| Package Width: | 40(in) |
| Package Height: | 81(in) |
| B132SK-HF: | 90.5″ 80.12″ 53.87″ weight 134.48 lbs |
| B132SKQ-RL: | 81.12″ x 6.63″ x 4″ weight 24.25 lbs |
| Gown er: | 63.25″W x 16.75″d x 41.6″h weight 167.55 lbs |
| Mirror: | 43.6″W x 1.3″d x 38″h weight 40.8 lbs |
| Nightstand: | 30″W x 18.25″d x 26.13″h weight 59.52 lbs |
| Box Spring Requirements: | Box Spring Required |
| Bed Dimensions : | King |
| Main Hue : | Walnut Brown |
| Bed Frame Material: | Wood |
| Wood Tone: | Light Brown |
| Number of Pieces: | 5 Piece Set |
| Use Case: | Bedroom |
| Pieces Incorporated: | Bed Incorporated,Gown er Incorporated,Mirror Incorporated,Nightstand Incorporated |
| Product Style: | Contemporary,Modern |
| Wood Type: | Rubberwood |
| Bed features: | Distressed Finish |
| Main Material: | Wood |






Reviews
There are no reviews yet.