SAFAVIEH Evrynne Marble Round Powder Coat End Table. Green Marble/Black
The effortless modern decadence of this Evrynne Accent Table elevates the aesthetic elegance of today’s contemporary interiors. Featuring a glamorous green round marble top perfectly paired with a clean-lined open black frame. Evrynne is a must-have in any chic room.
For over 100 years. SAFAVIEH has set the standard for finely crafted rugs and home furnishings. Begin your rug. furniture. lighting. outdoor. and home decor search and discover over 100.000 SAFAVIEH products today.
- Durable metal frame for long lasting longevity
- Minor assembly needed
- Color: Green Marble/Black
- Overall Dimension: 16.8 in. W x 16.8 in. D x 17.8 in. H
- Item Weight: 13.27 lbs.
- Weight Capacity: 80 lbs.
- Finish Surface Treatment: Powder Coat
- Dust regularly with a soft. dry cloth. Never use oiled or treated cloths on lacquered finishes. Some finishes can be wiped with a damp (not wet) cloth. followed at once by rubbing with a dry cloth to remove fingerprints and smudges. For persistent spots. gently clean with a soft cloth and a solution of water and mild soap. make sure to wipe dry. Use adhesive felt pads. coasters and placemats to protect your furniture.
- Leg Height: 17.65 in.
- Frame Type: Metal
- Metal Type (Hardware Material)/Embellishment Material: 60% Marble/40 % Iron
Specifications
| Brand | Safavieh |
| Collection | Evrynne |
| Assembled Product Weight | 13.27 lb |
| Maximum Load Weight | 80 lb |
| Table Shape | Round |
| Material | Iron. Marble |
| Color | Green Marble/Black |
| Base Material | Metal |
| Base Color | Black |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Dust regularly with a soft. dry cloth. Never use oiled or treated cloths on lacquered finishes. Some finishes can be wiped with a damp (not wet) cloth. followed at once by rubbing with a dry cloth to remove fingerprints and smudges. For persistent spots. gently clean with a soft cloth and a solution of water and mild soap. make sure to wipe dry. Use adhesive felt pads. coasters and placemats to protect your furniture. |
| Home Decor Style | Modern |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | http://safaviehphotos.com/Assembly/ACC4608-Assembly.pdf |
| Manufacturer | Safavieh |
| Manufacturer Part Number | ACC4608A |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.80 x 16.80 x 17.80 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.